Saç Dökülmesi Saç Dökülmesi
(0232) 232 9 522
(0530) 144 0 145
Saç Dökülmesi


 

    Günümüzde erkeklerin yüzde 70'i genetik nedenlerle saç kaybına uğramaktadır.Buna yol açtığı fiziksel ve psikolojik sorunlardan yakınmaktadırlar.Saçsızlık bir çeşit yaşlılık belirtisi olarak algılanırken kişinin kendine olan güvenini olumsuz yönde etkilemektedir.

     Eski kültür ve dinlerde saç ölümsüzlüğün simgesi sayılırdı.Günümüzde güzelliğin en önemli tamamlayıcı kabul edilmektedir. Saçların canlılığı organizmanın özellikle derinin canlılığına bağlıdır.Yanlış beslenme, heyecan, bazı hastalıklar, hormon dengesizlikleri, kimyasal spreyler,şampuanlar ve özellikle genetik faktörler saç dökülmesine yol açarlar. Saçın keratin maddesiyle sertleştirilmiş hücrelerden oluşan melenin doku az veya çok renklendirilmiş silindirden ibarettir.

     Bu hücreler yumuşak bir eksenin etrafını çevirmiştir.Saç kılı deri altındaki yağlı bir kesecikten çıkar ve oradan beslenir. Bu keseciklere SEBUM denilen bir tür yağ üreten yağ bezeleri açılır. Saçların tümüne yağ sağlayan bu bezlerdir. Dış bölümüne çok dayanıklı olan saç kılının deri altındaki kısacık bölümü normal bir saç ayda 1 cm uzar, 3-4 ay dinlenir.

     Bu uzama 3-4 yıl sürer daha sonra saç ölür. Sıhhatli bir deride ölen saçın yerine yenileri çıkar. Sağlıklı bir kafa derisinde ortalama 100 bin saç teli vardır. Günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir. Korkulması gereken genetik (andojenik) veya sağlıkla ilgili bir rahatsızlıktan dolayı oluşan dökülmelerdir.

Androjenik Kellik                                    

     Erkeksi saçsızlık denilen Androjenik Allopesinin oluşumu insan genetiğinin ve hormanlarının yapısı ile ilgilidir.Tamamen hormonlarımızın etkisiyle ve müdahalesi söz konusu olmayan bir organ kaybıdır. Çünkü saç köklerinin her biri kendi başlarına işlev gören organlar olarak adlandırılmaktadır.

     Genellikle erkeklerde tepe ve alın kısmında saç kökü kaybı nedeniyle saçsızlık veya saçlarda bariz seyrelme görülürken ense üzerinde, iki kulak arsında saç kökü kaybı oluşmamakta ve sık saçlı bir doku yapısı bulunmaktadır. Buna halk arasında KRAL TACI adıda verilir. Bunun nedeni insan genetiğinde iki tip saç kökü yapısı bulunmasındandır.

1. Tip saç kökü karakteri dökülme özelliği taşır ve alın üzerinde tepede bulunur. Bu yapıda ki saç kökleri erkeklerde bulunan testesteronun (erkeklik hormonu) kanda yükselmesiyle dökülmeye başlar ve bir daha kesinlikle saç çıkmaz. Çünkü bu durum saç kökünü yok eder. Saç kökü kaybı oluşturduğu için saçlanmayı beklemek boşuna bir çabadır. Bu nedenle saç çıkarmak amacı ile hazırlanmış tüm ilaç ve losyon tipi uygulamalar anlam kazanamaz. Her bir saç teli aynı zamanda bir saç köküdür. Kök olmadığı zamanda saçın uzaması söz konusu olmaz.Bu durum birinci tip saç kökü için geçerlidir.

2. Tip genetik yapıya sahip olan saç kökü ise testesteron hormonu yükselmesinden etkilenmemekte ve bu nedenle dökülme özelliği taşımamaktadır. Tüm bu olumlu yapısından dolayı saç kökü transplantasyonu (nakli) işleminden sonra herhangi bir dökülme olmamaktadır. Saç ekiminin başarısı bu genetik yapıdan dolayıdır. Saç ekimi genetik olarak dökülme özelliği olan saç köklerinin saç kökü kaybı (saçsızlık) oluşmuş alanlara naklini içerir, işlemin esası budur.

 

design by WEBPEK